Kafelki w... sypialni? Czemu nie !!

Choć zazwyczaj sypialnia kojarzy nam się z dywanami, miękkimi tkaninami i ciepłymi kolorami, to jednak coraz odważniej do tego wnętrza wkraczają kamienne oraz ceramiczne płytki. Jak pokazują najnowsze trendy – to nie tylko doskonały materiał na podłogę, ale i na ścianę do tego pomieszczenia!

Spokój i dobry sen – każdy z nas tego potrzebuje. Niegdyś rdzenni mieszkańcy Ameryki, aby zapewnić sobie udany wypoczynek, wieszali nad swoimi łóżkami łapacze snów. Oczywiście dzisiaj tego typu praktyki uznawane są za przesądy, a aranżując sypialnię jako zagłówek pojawia się najczęściej pikowana tkanina lub drewno. Całość podkreślają grafiki lub obrazy.

Czy płytki ceramiczne – tak chętnie wykorzystywanie w przestrzeni łazienkowej – mogą sprawdzić się w sypialni?

Tradycyjnie – płytki na podłodze
Kiedy myślimy o wykorzystaniu w przestrzeni sypialnianej płytek ceramicznych, to co w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl? Podłoga, rzecz jasna! Choć płytki na podłodze na pierwszy rzut oka wydają się zimne i mało przytulne, to jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy, że dobierzemy odpowiednią kolekcję, która stanie spójną częścią całej przestrzeni.

Sypialnia łączona z łazienką
Coraz większe zainteresowanie płytkami w sypialni wynika m.in. z coraz popularniejszym łączeniem łazienki z sypialnią. Oraz możliwością ogrzewania podłogowego, które gwarantuje komfort cieplny przy tego rodzaju rozwiązanich. Jeżeli bowiem zastosujemy te same płytki na podłodze w łazience i w sypialni, optycznie poszerzymy przestrzeń, która tym samym stanie się bardziej spójna. 

Decydując się na aranżację sypialni z łazienką w stylu skandynawskim, możemy na podłodze zastosować płytki imitujące drewno. To doskonała propozycja dla osób, które chcą, by ich sypialnie były przytulne, gdyż drewno naturalnie kojarzy się z ciepłem.

Całość uzupełni stylizowane oświetlenie oraz duże drewniane łóżko z białą miękką narzutą. Dla spójności aranżacji również w łazience powinny pojawić się białe sanitariaty oraz drewniane nowoczesne meble łazienkowe. Na kaflach podłogowych zarówno w sypialni, jak i w łazience doskonale będzie prezentował się mały szary dywan z długim włosiem lub imitacja skóry zwierzęcej.

Pamiętajmy, że możemy zastosować również płytki imitujące kamień. W ostatnim czasie bardzo modne są wzory przypominające łupek, granit i piaskowiec. Dzięki najnowszym technologiom i obróbkom, struktura na tego typu płytkach do złudzenia przypomina pierwowzór. Ponadto, płytki imitujące drewno czy kamień charakteryzują się wyższą  odpornością na zniszczenia, niż ich naturalny odpowiednik.

Dywanowe wariacje
Ta propozycja wykorzystania płytek ceramicznych na podłodze w sypialni spodoba się każdemu, kto czuje przysłowiową miętę do stylu etno, egzotycznego, eklektycznego lub orientalnego. Ponieważ wśród ofert producentów znajdziemy płytki w przeróżnych kolorach i wzorach, mamy możliwość tworzenia pięknych i oryginalnych aranżacji sypialni.
Jedną z nich może być sypialnia rodem z Maroka. W egzotyczny klimat wprowadzi nas ceramiczna podłoga, a dokładnie marokański płytkowy dywan. Tak – z płytek ceramicznych można wyczarować dywan! Wystarczy, że zakupimy kolorowe kwadratowe płytki, które posiadają ciekawy orientalny wzór i wyłożymy je na podłodze jedna obok drugiej. Większy efekt zyskamy zestawiając płytki o tym samym wzorze, ale różnych wariacjach kolorystycznych. Pamiętajmy jednak, że stosując tak wyrazisty akcent we wnętrzu, pozostałe elementy (takie jak łóżko, meble oraz dodatki) powinny być bardziej proste. Jak mówi stare przysłowie – co za dużo, to niezdrowo! Tutaj najlepiej sprawdzi się duże drewniane łózko, prosta komoda oraz dodatki, jak np. efektowna maska na ścianie lub lustro w kolorowej  (najlepiej nawiązującej do jednej z pojawiających się barw na podłoże) oprawie.

Jeśli kafle w sypialni, to tylko na podłodze?
Choć ten materiał stosowany jest w sypialniach głównie na podłodze, nie oznacza to jednak, że nie możemy go wykorzystać nigdzie indziej. Sypialnia zyska nietypowy wygląd, jeśli użyjemy płytek ceramicznych na ścianie.

Szałowa cegiełka
Płytki typu metro pokochał cały świat. Szturmem wdarły się do kuchni oraz łazienek, szczególnie tych urządzanych w duchu industrialnym. Jeśli uwielbiamy cegłę, a nie możemy sprawić sobie prawdziwej, to kto zabroni nam stworzyć sobie namiastkę loftowego luksusu w sypialni w wersji ceramicznej?

Wystarczy, że ścianę nad łóżkiem wyłożymy właśnie płytkami cegiełkami – najlepiej białymi, gdyż na ich tle doskonale będą prezentowały się czarne (stylizowane na fabryczne) lampy. Dla podkreślenia klimatu zastosujmy łóżko na metalowych nóżkach oraz konsolę pod telewizor. Na pozostałych ścianach mogą pojawić się czarno białe grafiki w prostych oprawach lub personalizowane obrazy. Ostatnio bardzo modne stały się osobiste okładki kultowych czasopism, np. Vogue. Sprawmy sobie taką!

 

Betonowy sypialniany look
Skoro jesteśmy w temacie klimatów industrialnych, to nie powinniśmy pominąć kwestii cudownego w swojej surowości betonu. Może on pojawić się nad łóżkiem w formie zagłówka – nasza propozycja jest jednak nieco bardziej nowatorska. Jeśli tylko pozwala nam na to metraż sypialni, a pragniemy mieć dodatkowe miejsce do przechowywania np. książek, tuż pod oknem (pod warunkiem, że nie ma w tym miejscu kaloryfera) możemy wykonać zabudowę, a następnie wyłożyć ją płytkami imitującymi beton. Dla zwiększenia efektu przeciągnijmy płytki kolejno przez półkę/zabudowę aż na ścianę nad łóżkiem. Takiej aranżacji niejeden nam pozazdrości! Sypialnię uzupełnijmy o efektowne łózko – niech pojawi się na nim mnóstwo poduszek, beton je kocha! Meble w zależności od naszych upodobań mogą być klasyczne lub nowoczesne (np. szare na wysoki połysk).

Ale z tej sypialni heksa!
Jeśli lubimy wzory, a niekoniecznie mamy ochotę kupować bardzo kolorowe i rzucające się w oczy kafle, wykorzystajmy moc płytek heksagonalnych. Kształtem przypominają one plastry miodu i dostępne są w różnych rozmiarach oraz barwach. Za ich pomocą stworzymy niepowtarzalny wzór na ścianie stanowiącej tło dla łóżka w sypialni. Przykładowo, wykorzystajmy średniej wielkości heksagony w dwóch kolorach – czekoladowym oraz jasnobeżowym. Ułóżmy je naprzemiennie – dzięki temu powstanie na ścianie ciekawy wzór przyciągający uwagę. Jeżeli chcemy, by wzór był jeszcze bardziej widoczny, układanie płytek zakończmy w połowie ściany, a pozostałą jej część pomalujmy jasną farbą.
Całość uzupełnią drewniane meble, łóżko oraz stylowe tekstylia. Nie zapomnijmy także o oświetleniu. Niech w towarzystwie płytek pojawią się kinkiety wzbogacone o kryształki. Będzie się w nich pięknie odbijało nie tylko światło, ale również płytki. 

Autorką gościnnego wpisu jest Agnieszka z bloga Ł+.

 

zdjęcia – źródła:
1. https://pixabay.com/
2. http://contourinteriordesign.com/portfolio/midtown-bachelor/
3. https://www.wallsandfloors.co.uk/blog/top-10-bedroom-tiles-sleep-beauty/
4. https://www.bertandmay.com/products/luna-black-star-tile
5. https://unsplash.com/
6. https://www.marazzigroup.com/collections/bedroom-tiles/